واقعیت مجازی یا VR

واقعیت مجازی یا VR

واقعیت مجازی یا VR چیست ؟ و چه کاربردهایی دارد.

واقعیت مجازی یا VR

واقعیت مجازی یا VR

 

بسیار شنیده ایم ذهن انسان توانایی تشخیص واقعیت و تخیل را ندارد . یعنی اگر شما  یک صحنه خوشایند را در ذهن خود  تجسم کنید . و با احساس خود تجسم خود را به حالت واقعی نزدیک کنید . ذهن شما باور می کند شما به راستی در این موقعیت قرار دارید به عنوان مثال وقتی شما به یک  لیموی تازه  ترش  فکر می‌کنید . و آن را به خوبی تجسم می کنید ذهن شما به راستی باور می کند . که شما در حال خوردن یک لیموی ترش هستید و به سلول های ترشح بزاق دهان دستور می‌دهد .که بزاق دهان را  ترشح کنند و این موضوع بارهای بار برای شما اتفاق افتاده است به این می‌گویند واقعیت مجازی یا VR.

واقعیت مجازی یا VR

هدست واقعیت مجازی

واقعیت مجازی یا VR با سرمایه گذاری های شرکت های بزرگ از جمله فیس بوک روند. رو به رشدی را سپری کرده است . در واقعیت مجازی توسط یک تصویر مجازی که خیلی به واقعیت نزدیک است به کاربر نشان داده می شود . معروف ترین دستگاه هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند هدست واقعیت مجازی می باشند . در این هدست ها شما تصاویری را که خیلی شبیه به واقعیت است می بینید . که در این تصاویر ارتفاع جهت و موقعیت تصاویر با استفاده از حالت بدن تشخیص داده می شود و یک تصویر کاملا واقعی برای کاربر به نمایش گذاشته می شود .

در واقع  وقتی یک فرد هدست واقعیت مجازی را بر روی سر قرار می دهد تصاویر با تغییر موقعیت بدن فرد تغییر کرده و ذهن انسان پس از مدتی که این تصاویر را می بیند. تصور می کند که در محیطی واقعی قرار گرفته  است .

واقعیت مجازی یا VR

تصویر و حرکت در واقعیت مجازی

بهترین تجربه برای استفاده از واقعیت مجازی عینک های واقعیت مجازی هستند . اینها تقریباً شبیه چشمان شما عمل کرده و با دنبال کردن مسیر چشمان شما تصاویر را به صورت کاملاً واقعی در موقعیت و جهتی که شما به آن نگاه می کنید به نمایش می گذارند . و توانایی ردیابی چشمان شما را دارند به صورتی که اگر به پایین نگاه در تصویر پایین اگر به بالا نگاه کنید تصویر بالا به چپ نگاه کنید تصویر سمت چپ و راست نگاه کنید تصویر سمت راست به شما نمایش داده می شود.

واقعیت مجازی یا VR

بازی با واقعیت مجازی

کاربرد اصلی این هدست ها برای بازی و دیدن فیلم های  سه بعدی می باشد . تصاویر در واقعیت مجازی به صورت سه بعدی نمایش داده می شود .

واقعیت مجازی  در بسیاری است بازی های نسل جدید نمود پیدا کرده است . به طوری که شما بر روی یک صندلی که شبیه صندلی رانندگی در فرمول وان می باشد . قرار داده شده با استفاده از   در حال رانندگی با سرعت بسیار بالا هستید . یا در میدان جنگ در حال تیراندازی و یا در زمین فوتبال در حال بازی کردن فوتبال می باشید . و تمامی حال و حس این بازی‌ها را دارید. واقعیت مجازی در زمینه‌های مختلفی به کار برده می شود مانند پزشکی آموزشی سرگرمی معماری بعضی از جنبه های علمی.

واقعیت مجازی یا VR

 

در ادامه  با ما همراه باشید تا برخی از کاربردهای واقعیت مجازی را با هم بررسی کنیم

در واقعیت مجازی علاوه بر دیدن شما می توانید صدای محیط را نیز شنیده و حتی از توانایی لمس نیز استفاده کنید . اما برای داشتن یک تجربه کاملا واقعی که هدف نهایی واقعیات مجازی می باشد . جدایی از این حالات شما باید با محیطی کاملاً فعال روبرو باشید . و بتوانید از درها وارد شوید از پنجره بیرون را نگاه کنید . در یخچال خود را باز کرده و از میوه های داخل آن برداشته و بخورید و به راحتی حرکت کنید.

هنگامی که بتوانیم  این قابلیت ها را در واقعیت مجازی داشته باشیم . ذهن ما فریب خورده و واقعیت را از تخیل تشخیص نمی‌دهد . و حس کاملا منحصر به فردی را به ما می‌دهند واقعیت مجازی جدایی از بازی در بسیاری دیگر زمینه ها کاربرد دارد به عنوان شبیه ساز برای آموزش  سربازان ، دکترها و خلبانان.

 

 

انواع واقعیت مجازی

بر اساس  نوع کار کردن  هدست واقعیت مجازی می ‌توان  آنها را به به دو گروه تقسیم کرد عینک های واقعیت مجازی که دارای نمایشگر می باشند . نوع دوم هدست هایی گوشی تلفن همراه به عنوان نمایشگر استفاده می کنند . و با توجه به اینکه گوشی های تلفن همراه روز به روز قدرتمند تر می شوند. و توانایی نمایش برنامه های واقعیت مجازی را پبدا کرده‌اند . در نتیجه از استقبال بیشتری برخوردارند . همچنین این نوع هدفون ها نیز از قیمت بسیار کمتری نسبت به دسته‌ای دیگر برخوردارند.

واقعیت مجازی یا VR

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده  فناوری جدید که اکثر افراد آن را با واقعیت مجازی اشتباه می گیرند . واقعیت افزوده در واقع تصویر سه بعدی یا اطلاعاتی به صورت تصویر یا متن می باشد . که بر روی تصویر زنده ای که  از طریق دوربین موبایل یا تبلت در حال نمایش است . نشان داده می شود و با واقعیت مجازی فرق می کند.

 

 

کاربردهای واقعیت مجازی

 

سرگرمی

استفاده عمده از واقعیت مجازی برای سرگرمی می باشد . شما در بازی‌های کامپیوتری نمود آن را پیدا می کنید . صنعت گیمینگ یکی از کاربردهای اصلی و اولیه واقعیت مجازی می باشد . شما در صنعت سینما و یا موسیقی این تکنولوژی را مشاهده کرده و تاثیرات شگرف  آنرا می بینید . مثلاً برای نگاه کرد فیلم ژوراسیک استفاده از واقعیت مجازی شما به صورت واقعی در درون بعد از صحنه هایی دایناسورهای بزرگ روبروی شما قرار می گیرند واقعاً ترس وجود شما را فرا میگیرد.

واقعیت مجازی یا VR

آموزش

شرکت های بزرگ  از جمله شرکت های خودرو سازی از واقعیت مجازی برای استفاده آموزشی  در ضمینه رانندگی به  نوجوان از واقعیت مجازی استفاده می کنند به صورتی که شبیه سازهای رانندگی را ساخته و با قرار دادن این افراد در این شبیه ساز نحوه رانندگی و خطرات آن را به افراد آموزش می‌دهند .

رانندگی

صنایع نظامی

ارتش آمریکا  شبیه ساز ها طراحی کرده برای آموزش به سربازها این شبیه ساز ها راندمان آموزشی  بالایی حتی به نسبت آموزش واقعی داشته و هزینه های خیلی پایینی نیست برای ارتش ایجاد می کند در نتیجه و هزینه کمتر برای آنها ظرفیت خواهد دارد

موزه ها

شما با استفاده از واقعیت مجازی می توانید . به تمامی موزه‌های جهان با تمام جزئیات آنها سر زده و از دیدن تاریخی و فرهنگی لذت ببرید و احساس کنید که به صورت کاملا واقعی در مکانی موزه ها قرار گرفته اید از جمله موزه های شما می توانید با استفاده از واقعیت مجازی از آن ها بازدید کنید شامل موزه لوور پاییز آکروپولیس در آتن یونان موزه تاریخ طبیعی آمریکا در شهر نیویورک یورک می باشد.

بازی

فضانوردان

شرکت ناسا بسیار حساس جستجوی زندگی در سیاره های دیگر باید بتواند از زمین ربات هایی را که بر روی این سیاره ها قرار داده است کنترل کند و شبیه ساز هایی را طراحی کرده تا فضانوردان بتوانند با استفاده از این شبیه ساز ها به کنترل ربات ها در هنگام فرود آمدن ها بر روی سیاره ها بپردازد به زودیاین تکنولوژی به زودی می تواند فضانوردان را از بسیاری به کنترل ربات های فرستاده شده به دیگر سیارات

 

مدیتیشن و سلامت روانی

با استفاده از واقعیت مجازی کاربرانی که سراغ مدیتیشن و آرامش روح هستند با تجسم محیط مورد علاقه خود  به انجام مدیتیشن   پرداخته و از آرامش روحی خود لذت ببرند کارشناسان ثابت کرده اند که عینک های واقعیت مجازی به آرامش روحی و روانی خیلی کمک می کند

بهداشت و درمان

با استفاده از واقعیت مجازی محیط های طراحی شده‌اند برای جراحی نقاط حساس بدن و پیدا کردن تومور های بدخیم به پزشکان تازه کار و کم تجربه کمک می کند که در کار خود پیشرفت بسیار بالایی داشته باشد .

 

پزشکی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.