پاوربانک

پاور بانک

پاوربانک چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

پاوربانک ابزاری برای شارژ مجدد باتری بدون نیاز به پریز برق

 

مطمئنا تا کنون چندین مرتبه نام پاوربانک را شنیده اید. و حتما افرادی را می شناسید که از این ابزار استفاده می کنند.. اما سوالی که به ذهن می رسد این است: واقعا پاور بانک چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟یا اینکه: آیا استفاده از پاور بانک ضروری است؟ به نظر شما در چه مواردی می توان از این ابزار استفاده کرد، برندهای معتبر در این حوزه کدامند؟ ما در این مقاله برای آشنایی بیشتر شما به بررسی کامل و همه جانبه شارژر همراه پرداخته ایم.

پاور بانک چیست؟

پاور بانک یا همان شارژر همراه تقریبا برای تمام دارندگان انواع مختلف گوشی های هوشمند ضروری است. اما ضرورت استفاده از شارژر همراه برای گیمرها و افرادی که با استفاده از موبایل کارهای خود را انجام می دهند، بسیار بیشتر است. طراحی این شارژر به گونه ای است که در آن با مداری خاص شارژ الکتریکی فشرده می شود، این امر اجازه می دهد که انرژی در باتری ذخیره شود و بتوان در موقع ضرورت از این انرژی استفاده کرد. از شارژر همراه برای انواع گوشی های هوشمند، تبلت ها و سایر وسایل دارای پورت usb مانند انواع اسپیکرها، سیستم های GPS و … استفاده کرد. 

پاوربانک

ذخیره انرژه موجود در شارژر همراه برای شارژ مجدد باتری گوشی به کار می رود

به دلیل اینکه، امروزه تلفن های هوشمند به ابزاری برای انجام کارهای شخصی و اداری و حتی بازی فرد تبدیل شده اند، خالی نشدن باتری آنها به یک ضرورت تبدیل شده است. اما در همه مکان ها به پریز برق یا حتی شارژر دسترسی نخواهید داشت. بنابراین، تصور می شود که در آینده ای نه چندان دور تقریبا تمام افراد از پاور بانک استفاده کنند. 

انواع پاوربانک

پاوربانک

 

دسته اول: این دسته شامل پاوربانک های معمولی است. دارای ظرفیت و انواع مختلفی است و برای اغلب وسایل دیجیتالی قابل استفاده است.
دسته دوم: این دسته شارژر های همراه خورشیدی یا سولار است. در این شارژر همراه، پنل های فتوولتائیک به کار رفته است. به همین دلیل باتری داخلی آنها با قرارگیری در معرض نور خورشید شارژ می شود. اما این نوع شارژر همراه به کندی شارژ می شود و برای مناطقی که دسترسی به نور خورشید وجود ندارد نیز قابل استفاده نخواهد بود.
دسته سوم: این دسته از شارژرهای همراه درون قاب محافظ گوشی تعبیه می شوند. این نوع قاب ها چند منظوره هستند، علاوه بر اینکه از گوشی محافظت می کنند، دارای باتری هستند. این نوع پاوربانک های نیز ذخیره انرژی کمتری دارند.

اجزای پاوربانک

برخی از پاوربانک ها به گونه ای طراحی شده اند که می توان چندین گوشی و تبلت را همزمان به آنها متصل کرد

در تمام مدل های شارژر همراه، پورت USB، پورت مینی سوکت USB و ورودی شارژر قرار دارد. اما ممکن است با توجه به طراحی های مختلف شارژرهای همراه پورت های مختلفی در آنها وجود داشته باشد. اما این سه مورد در تمام شارژرهای همراه وجود دارد. در برخی از پاوربانک ها درگاهی به نام لایتنینگ تعبیه شده است. وجود این درگاه سبب افزایش قیمت شارژرهای همراه خواهد شد. به این نکته توجه داشته باشید که وجود درگاه های اضافی بر جریان خروجی شارژر همراه تاثیر خواهد داشت. برای مثال اگر شما از شارژر همراه دارای جریان 2  آمپری با دو درگاه استفاده کنید، اگر تنها یک گوشی یا یک وسیله به آن متصل شود جریان ورودی به آن وسیله برابر با همان دو آمپر خواهد بود اما اگر دو وسیله به دو درگاه متصل شوند، جریان ورودی به هر یک از این وسایل در حدود 1.5 آمپر خواهد بود. 

پاور بانک koluman

کیفیت باتری 

مهمترین عاملی که در انتخاب یک شارژر همراه موثر است، کارایی، کیفیت و طول عمر ان پاور بانک است. در این مورد باید بدانید که همیشه خریدن شارژر همراه گرانقیمت به معنی برخورداری از بهترین باتری نیست. در بررسی هایی که بر روی پاوربانک های جدید صورت گرفته، این نتیجه به دست آمده است که نسل های جدید شارژرهای همراه شیائومی از نظر کیفیت و طول عمر باتری بسیار عالی هستند. اگر بخواهیم در یک بررسی کلی با کیفیت ترین باتری را برای شارژرهای همراه بیان کنیم باید بگویم کمپانی سامسونگ، ال جی و اخیرا شیائومی، بهترین کیفیت را برای باتری شارژرهای همراه خود در نظر گرفته اند.

ظرفیت پاوربانک 

شارژرهای همراه دارای ظرفیت های متفاوت هستند

حتما در مورد شارژر های همراه دو ظرفیت اسمی و واقعی را فراوان شنیده اید. باید بدانید ظرفیتی که از طرف کمپانی برای هر پاوربانک بیان می شود، ظرفیت اسمی نام دارد و ظرفیت واقعی در حقیقت میزان حقیقی ظرفیتی است که شما می توانید از آن استفاده کنید. برای مثال اگر یک شارژر همراه دارای ظرفیت اسمی 10000 میلی آمپر باشد، ظرفیت واقعی آن در حدود 8000 میلی آمپر است. اگر یک شارژر همراه دارای ظرفیت معمولی باشد شما به راحتی می توانید گوشه خود را با ان شارژ کنید اما برای شارژ کردن ابزارهای مانند تبلت به دلیل بزرگ بودن صفحه نمایش آن باید چندین بار شارژ را تکرار کنید. 

طول عمر یک پاوربانک

با قطعیت می توانیم بگوییم شما هرگز نمی توانید شارژر همراهی پیدا کنید که دوام و ماندگاری همیشگی داشته باشد. همه پاوربانک ها طول عمر مشخصی دارند و به مرور زمان از کارایی آنها کاسته می شود. تنها موردی که سبب می شود بتوانید از یک شارژر همراه بیشتر استفاده کنید، نگهداری صحیح از این وسیله است. بهترین روش استفاده از یک شارژر همراه این است که شما هر چند هفته یکبار از آن استفاده کنید. 

شارژرهای همراه دارای طول عمر مشخص هستند اما نگهداری صحیح می تواند عمر مفید آنها را افزایش دهد

در حالت کلی دوام و طول عمر یک پاوربانک بین 3 تا 6 ماه تخمین زده می شود. البته نمونه های تقلبی از این نوع شارژرها نیز در بازار وجود دارد. دوام آنها بسیار کمتر و فقط در حدود 4 هفته است. به همین دلیل ما به شما توصیه می کنیم که در انتخاب های خود هرگز کیفیت را فدای هزینه نکنید. زیرا علاوه بر دوام کم، در شارژر های همراه تقلبی از باتری های بازیافتی استفاده شده است. استفاده از این باتری ها سبب می شود احتمال آتش گرفتن و انفجار پاوربانک به مراتب افزایش یابد. 

مهمترین نکات در هنگام خرید پاوربانک

مهمترین نکات برای خرید پاوربانک

دقت کنید که در پاوربانک برای اتصال های کوتاه مدت سیستم حفاظتی وجود داشته باشد، این سیستم مانع از انفجار و آتش سوزی می شود.
برای جلوگیر از اورشارژ شدن باتری گوشی ها، حتما باید در شارژر همراه سیستمی برای قطع جریان در هنگام فول شارژ شدن باتری گوشی وجود داشته باشد.
شارژر همراهی را انتخاب کنید که در طیف دمایی گسترده قابلیت کاربرد داشته باشد
دقت کنید که در پاوربانک سیستم Auto off وجود داشته باشد
در آخرین مرحله نیز باید مطمئن شوید شارژر همراه اصل است و از باتری بازیافتی در آن استفاده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.