شارژر موبایل اصلی

شارژر موبایل اصلی

 

چرا باید از شارژ موبایل اصلی استفاده کنیم؟

شارژر موبایل اصلی

شارژر موبایل اصلی :برای شارژ کردن گوشی از شارژی متناسب با آن استفاده کنید

 

تمام کمپانی های تولید کننده انواع گوشی های همراه اقدام به عرضه شارژر به عنوان یکی از ملزومات جانبی می نمایند. شارژر موبایل اصلی بیشترین سازگاری را با گوشی های ساخته شده توسط هر شرکت دارد. در نتیجه سبب شارژ بیش از حد، گرم شدن باتری و گوشی، و … نمی شود. به همین دلیل همه کارشناسان الکترونیک توصیه می کنند که حتما باید از شارژر موبایل اصلی استفاده کنید.اما واقعا چرا باید از شارژر موبایل اصلی استفاده کنیم؟

اساس کار شارژر موبایل اصلی موبایل یا لپ تاپ


اساس کار شارژرها

اگر تا به حال به شارژر گوشی یا لپ تاپ خود دقت کرده باشید، حتما متوجه شده اید که بر روی آن عبارت خروجی ولتاژ و آمپر نوشته شده است. ولتاژ خروجی اغلب شارژر ها 5 ولت است. اما امپر با توجه به نوع گوشی یا تبلت متفاوت و در دامنه ای بین 1 تا 3 آمپر متغیر است. ضروری است که سازندگان این اعداد و ارقام را به درستی بر روی شارژر موبایل اصلی خود حک کنند.

زیرا عدم درج می تواند به گوشی، تبلت یا لپ تاپ شما آسیب بزند. یکی از تفاوت های که در شارژر موبایل اصلی و تقلبی وجود دارد نیز همین است، زیرا در شارژر های تقلبی میزان ولتاژ خروجی و همچنین آمپر به درستی درج نشده است. در مواقعی که یک شارژر دستگاه یا گوشی را شارژ نمی کند، دلیل اصلی آن عدم تناسب ولتاژ و جریان شارژر با گوشی یا وسیله مورد نظر است.

هیچ روشی برای افزایش ولتاژ شارژرها وجود ندارد. در شارژر موبایل اصلی این ولتاژ با باتری گوشی مورد نظر تطابق دارد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر شارژری با ولتاژ بالا را بدون واسطه های تعدیل کننده به گوشی وصل کنید، سبب انفجار باتری گوشی می شود. اگر با دقت به آداپتور نگاه کنید، متوجه اطلاعاتی از جمله جریان و ولتاژ خروجی خواهید شد.

شارژر موبایل اصلی
تفاوت در ولتاژ و شدت جریان بین مدل های مختلف شارژر موبایل اصلی

ولتاژ بیانگر فشار الکتریکی است. هرچه مقدار آن بیشتر باشد، هدایت جریان الکتریکی با قدرت بیشتری انجام خواهد شد. برای نمایش شدت جریان از واژه آمپر استفاده می شود. این عبارت به معنی مقدار جریانی است که در واحد زمان از مقطع خاص در مدار عبور می کند.

مطمئنا واژه های ولتاژ و جریان با هم در ارتباط هستند. اما هرگز این دو واژه در معنا و کاربردی یکسان استفاده نمی شوند. باید بدانید که هر چه شدت جریان افزایش یابد، سرعت انتقال انرژی بیشتر خواهد شد. در نتیجه باتری سریعتر شارژ می شود.

تحقیقات نشان می دهد که افزایش جریان در مقایسه با افزایش ولتاژ امنیت بالاتری خواهد داشت. برای اینکه بتوان سرعت شارژ را افزایش دادن در شارژ اصل میزان جریان ورودی افزایش داده می شود. علاوه بر این، شارژر موبایل اصلی دارای این قابلیت است که به محض اینکه باتری کاملا شارژ شد، می تواند به صورت خودکار ارتباط داخلی گوشی با شارژر را قطع کند. در نتیجه از بیش از حد شارژ شدن گوشی جلوگیری می کند.

فست شارژر چیست؟

شارژر موبایل اصلی

فست شارژر

بسیاری از کمپانی تصمیم گرفته اند برای افزایش سرعت شارژ شدن باتری گوشی، تکنیک های جدید را بکار ببرند. آنها در این تکنیک ها توانسته اند جریان ورودی به گوشی را افزایش دهند. در مورد شارژرهای معمولی توان برابر با 2.5 است. اما توان فست شارژرها برابر با 15 وات است. به عبارت ساده تر، توان فست شارژرها هفت برابر بیشتر از توان یک شارژر معمولی است.

استانداردهای موجود در فست شارژر موبایل اصلی

⦁ استاندارد power delivery
⦁ شارژ سریع کوالکام
⦁ استاندارد adaptive charging
⦁ استاندارد turbo charging
⦁ استاندارد super charging

البته باید این مورد را مد نظر قرار دهید، که دو استاندارد اول در تمام نمونه های تولید شدهی شارژر موبایل اصلی رعایت می شود. اما استاندارد سوم تنها در شارژر موبایل اصلی تولید شده توسط کمپانی سامسونگ به کار می رود. استاندارد چهارم نیز متخصص محصولات تولید شده توسط کمپانی موتورولا است. استاندارد سوپرشارژ یا همان مورد پنجم نیز تنها در فست شارژر های تولید شده توسط شرکت هواوی اعمال می شود. استانداردهایی که شرکت های مختلف در شارژر موبایل اصلی تولیدی خود به کار می برند علیرغم شباهت های کلی، اصول اجرایی و عملکردی متفاوتی دارند.

چگونه می توانید یک باتری لیتیومی را با استفاده از یک فست شارژر موبایل اصلی شارژ کنید؟

شارژ گوشی با استفاده از فست شارژر

در بسیاری از گوشی های هوشمند و گجت هایی که برای استفاده کاربران طراحی و تولید شده اند از باتری های لیتیومی استفاده شده است. باید بدانید باتری های لیتیومی به صورت خطی شارژ نمی شوند، بلکه شارژ در انها به صورت دو مرحله انجام می شود. که فاز اول شامل مراحل افزایش ولتاژ است. که در این فاز ، ولتاژ از 2 ولت شروع شده و به آرامی افزایش می یابد تا اینکه به 4.2 ولت برسد.

در مرحله دوم، به منظور تثبیت شدت جریان، با رسیدن ولتاژ به بالاترین مقدار یعنی همان 4.2 ولت، از شدت جریان کاسته خواهد شد. در این مرحله به دلیل اینکه شدت جریان کاهش یافته، پس سرعت شارژ باتری نیز پایین می آید. حتما متوجه شده اید که باتری وقتی به شارژ 60 درصد می رسد، سرعت شارژ کاهش می یابد. علت این امر، همان دو فازی است که برای شارژ شدن باتری های لیتیومی بیان کردیم.

بررسی های نشان داده اند، استفاده از هر نوع فست شارژ اصل تولید شده در هر کمپانی در مواردی مفید است که تنها 50 درصد از شارژ باتری گوشی باقی مانده باشد. زمانی که میزان شارژ باتری گوشی به 80 درصد برسد، دیگر استفاده از فست شارژ تاثیری بر افزایش سرعت شارژ باتری نخواهد داشت.

تشخیص شارژر موبایل اصلی از نمونه تقلبی

شارژری که Made in china روی ان حک شده نمونه ای کپی است

⦁ اگر در شارژر به عبارتی مانند +A یا Made in china برخوردید بدانید محصول کپی است.
⦁ به نام حک شده کمپانی بر روی شارژر توجه کنید. برای مثال در شارژر موبایل اصلی سامسونگ حرف a نسبت به نمونه تقلبی ضخامت کمتری دارد.
⦁ در مورد شارژر موبایل اصلی، سری های شارژر در پایه کلگی شارژر برای افزایش مقاومت لایه اضافی وجود دارد، که در نمونه های تقلبی این لایه اضافی وجود ندارد.
⦁ علامت حک شده بر روی میکرو یو اس بی در شارژر موبایل اصلی کمرنگ و به صورت لیزری است.
⦁ اگر در حین استفاده از شارژر متوجه شدید که بیش از حد گرم می شود، مطمئنا شارژ شما نمونه ای تقلبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.