کابل آیفون

کابل آیفون

هر آنچه که باید درباره کابل آیفون بدانید

معرفی کابل آیفون

افرادی که از مصرف کنندگان گوشی و آیپد های اپل هستند می داند که این کمپانی در دو سال اخیر ظاهر کابل ها خود را تغییر داده است. ما در این مقاله هر آنچه که باید درباره کابل آیفون بدانید را به شما خواهیم گفت. یکی از مزیت های کابل آیفون این است که تنها قابلیت شارژ گوشی های اپل را دارا است. و برای سایر گوشی ها نمی توان از آنها استفاده کرد. 

کابل آیفون چیست؟

کابل آیفون یا همان لایتنینگ کابل دارای فناوری منحصر بفرد است. به همین دلیل از این نوع کابل تنها برای گوشی های آیفون می توان استفاده کرد. کابل لاتنینگ را می توان جایگزین کابل های نسل قبل که کانکتور 30 پین نامیده می شدند، دانست. از کابل لایتنینگ می توان برای اتصال گوشی های اپل و آیپد به دوربین، لپ تاپ، شارژر، کامپیوتر و … استفاده کرد. این کابل عملکردی مشابه با کابل های USB دارد اما منحصرا برای محصولات کمپانی اپل طراحی شده است. از کابل لایتنینگ در گوشی های آیفون 5، 5 اس، آیفون 6 و 6 پلاس، آیپد 4، آیپدهای مینی 1، 2 و 3، آیپد ایر های 1 و 2 و سایر گوشی ها و تبلت های ساخت این کمپانی در سال های بعد از 2012 استفاده  شده است.

مروری بر تاریخچه کابل آیفون 

 

 

کابل آیفون

قبل از معرفی کابل لایتنینگ، کابل این کمپانی به صورت کانکتور 30 پین بود. کابل های قدیمی پهن تر و بزرگتر از کابل لایتنینگ بودند. در سال 2012، کمپانی اپل اقدام به معرفی کابل لایتنینگ و آیپد جدید کرد. اولین مدل از گوشی های آیفون که به کابل لایتنینگ مجهز شده بود، آیفون 5 نام دارد. در محدوده سل های 1993 تا 2014 از کابل های 30 پین در گوشی ها و آیپد ها استفاده می شد. البته باید اشاره کنیم که هزینه تولید کابل لایتنینگ 8 پین بسیار بیشتر از کانکتورهای 30 پین لست. 

فناوری و ساختار کابل لایتنینگ

همانطور که اشاره کردیم کابل لایتنینگ دارای 8 پین است. طراحی این کابل به گونه ای است که شما می توان آن را از قسمت بالا و پایین وارد دستگاه مورد نظر کنید. درون کابل آیفون یک برد الکتریکی دقیقا قبل از کانکتور قرار گرفته است. این برد داری 3 تا 4 عدد چیپست است. وظیفه یکی از این چیپست ها کنترل و نظارت بر جهت ورود کانکتور است. این چیپست ها نیز به گونه ای طراحی شده اند که کاربران بتوانند نمونه های تقلبی را از مدل اصل تشخیص دهند. زیرا در هنگام اتصال کابل به گوشی، باید با توجه به چیپست و کدهای خاص گوشی بتواند کابل را تایید کند. در غیر این صورت کابل تقلبی و غیر اصل است. و امکان شارژ گوشی یا آیپد با استفاده از آن فراهم نخواهد بود. 

 

کابل آیفون

کابل لایتنینگ(سمت راست)، کابل USB (وسط)، کابل 30 پین (سمت چپ)

علاه بر این، پین ها از داخل نیز به یکدیگر متصل هستند. به همین دلیل اگر شما کانکتور را بچرخانید تاثیری در عملکرد کابل آیفون نخواهد داشت. پین های پایه A1 و B5 وظیفه خاص شناسایی جهت کانکتور را بر عهده دارند. وقتی اتصال بین کابل لایتنینگ و گوشی برقرار شود، دو گایه B5 و A1 چک می شوند تا جهت کانکتور تعیین شود. این عمده ترین مزیت این کابل است زیرا از هر جهت که ارتباط با کانکتور برقرار شود قابلیت شارژ فراهم خواهد بود. 

مقایسه کابل آیفون و USB

ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چرا با توجه به قابلیت ها و کاربردهای فراوان پورت میکرو USB، کمپانی اپل اقدام به طراحی کابل آیفون اختصاصی نموده است؟ برای این کار چندين دلیل وجود دارد که ما در ادامه به بیان و بررسی آنها می پردازیم:

 

کابلmoxom ghdjdk' kd-33

 

 

کابل USB و آیفون

⦁ همانطور که می دانید کانکتور و پورت های موجود در USB و میکرو USB یکطرفه هستند. به همین دلیل باید در هنگام اتصال حتما به جهت آن توجه داشته باشید. امکا در مورد کابل آیفون دو طرفه بودن سبب می شود بدون دغدغه و نگرانی از جهت کانکتور بتوانید از آن استفاده کنید. 
⦁ توان انتقالی پورت میکرو USB حدود 9 وات است. در حالی که کابل لایتنینگ می تواند در حدود 12 وات را منتقل کند. 
⦁ کابل آیفون می توان به صورت همزمان با شارژ گوشی یا تبلت، اطلاعات را هم منتقل کند. اما این قابلیت درون پورت های USB یا کابل های OTG وجود ندارد. 
⦁ کابل لایتنینگ قابلیت پردازش هر دو نوع سیگنال آنالوگ و دیجیتال را دارد. 

آیا می توان کابل آیفون را به کانکتور 30 پین تبدیل کرد؟

اگر کاربران بنا به هر دلیلی تمایل داشته باشند که کابل لایتنینگ را به مدل 30 پین تبدیل کنند، تنها با خرید مبدل 8 پین به 30 پین می توانند این کار را انجام دهند. 

نکات مهم در هنگام خرید کابل آیفون 

 

 

در خرید کابل لایتنینگ از اورجینال بودن محصول اطمینان حاصل کنید

اولین نکته ای که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید، خرید محصول اصل است. شما با خرید کابل های تقلبی به باتری گوشی خود آسیب میزنید. علاوه بر این، به دلیل عمر کوتاه کابل های تقلبی شما ناچار به پرداخت هزینه اضافی خواهید شد. برای اینکه مطمئن شوید برند اصل را میخرید، حتما باید کابل آیفون را از مراکز معتبر تهیه کنید. 


مزایای استفاده از کابل لایتنینگ

⦁ انطباق بیشتر
مهمترین مزیت کابل های لایتنینگ اتصال دو طرفه آن است. به یقین می توان معرفی کابل لایتنینگ را گامی بزرگ در فناوری های ارتباطی تلفن های همراه دانست. این نوع مزیت در سایر کابل ها مشاهده نمی شود. 
⦁ کانکتور کوچک و قدرتمند
سایر کابل های USB و Type-c بسیار بزرگتر و پیچیده تر از کابل های لایتنینگ هستند. همین مورد سبب شده که اتصال کابل آیفون در مقایسه با سایر کابل ها راحت تر و آسان تر باشد. اما بای به این مورد توجه داشته باشید که اگر از فشار زیاد برای اتصال کابل لایتنینگ استفاده کنید، این مورد می تواند به خود کابل آسیب بزند. 

⦁ پیشرفت های حتمی در آینده
از آنجا که کابل لایتنینگ محصول انحصاری و تولید شده توسط کمپانی اپل است. به همین دلیل ما حتما با افزایش سرعت انتقال داده توسط این کابل مواجه خواهیم شد. علیرغم اینکه، کابل آیفون از قابلیتی مانند شارژ سریع پشتیبانی نمی کند، اما یکی از محبوب ترین کابل های موجود در بازار است. به همین دلیل کمپانی اپل در نسل های بعدی گوشی و تبلت های خود نیز از این نوع کابل استفاده کرده است. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.