فست شارژ

فست شارژ

بررسی کامل تکنولوژی فست شارژ

کابل شارژر پاوارئال
امکان فست شارژ گوشی با پیشرفت فناوری

در مورد گوشی های هوشمند، مهمترین موردی که وجود دارد، بحث شارژ کردن آنها است. پیشرفت فناوری منجر به معرفی تکنولوژی فست شارژ شد. ممکن است شما تا به حال این عبارت را فراوان شنیده باشید. اما آیا با این فناوری و نحوه عملکرد آن آشنا هستید. ما در ادامه به بررسی کامل تکنولوژی فست شارژ در گوشی های سامسونگ، اپل و … می پردازیم.

 

فست شارژ چیست؟

 

امروزه گوشی های پیشرفته دارای فناوری Fast charging هستند. همانطور که از نام این فناوری پیداست، در زمانی کوتاه تر می توانید باتری خود را شارژ کنید. برای بیان دقیق تر این تکنولوژی باید بگوییم که این فناوری سعی دارد با افزایش جریان و توان گوشی، مدت زمان لازم برای شارژ شدن باتری را کاهش دهد. ما در این مقاله به بررسی دقیق کله فست شارژ و کابل USB گوشی های سامسونگ، اپل و … پرداخته ایم.

 

دلیل ظهور فناوری فست شارژ ؟

 

کابل پاور بانک

افزایش ظرفیت باتری عمده ترین دلیل برای ظهور فناوری شارژ سریع بود

 

افزایش نیاز کاربران به امکانات بیشتر، سبب شده طراحان و سازندگان انواع گوشی های هوشمند، این امکانات را به محصولات خود اضافه کنند. افزودن این امکانات سبب شد که کمپانی ها ناچار شوند ظرفیت باتری گوشی های خود را ارتقا دهند. افزایش ظرفیت باتری در حالت معمولی باعث می شود که شما ناچار شوید زمان بیشتری را برای شارژ شدن باتری صرف کنید.

اهمیت وقت و افزایش سرعت زندگی امروزی، احساس نیاز به فناوری برای افزایش سرعت شارژ شدن باتری ها را بیش از پیش آشکار ساخت. در نتیجه فناوری فست شارژ برای حل این مشکل ابداع و معرفی شد. استفاده از این فناوری در گوشی ها این امکان را بوجود آورد که بتوانید در مدت زمان بسیار کم و در حدود نیم ساعت شارژ گوشی خود را به 60 درصد برسانید.

 

عملکرد فست شارژ چگونه است؟

به طور معمول، در ساخت انواع گوشی های هوشمند از باتری های لیتیومی استفاده می شود. ظرفیت هر کدام از باتری ها نیز کاملا مشخص و بر حسب میلی آمپر می باشد. آنچه که برای شارژ کردن باتری مد نظر قرار می گیرد توان است که این عامل حاصل ضرب ولتاژ خروجی و جریان هر شارژر است. در یک توضیح ساده می توان گفت هرچه توان افزایش پیدا کند، سرعت شارژ باتری نیز افزایش خواهد یافت. برای اینکه توان افزایش یابد، باید ولتاژ، جریان و یا هر دو آنها را افزایش دهیم.

البته اجرای دو مورد قبل چندان ساده نیست. زیرا افزایش توان می تواند به صورت گرما بروز یابد. گرمای زیادی نیز به باتری گوشی آسیب می رساند و عمر آن را کاهش می دهد. برای حل این مشکل از چیپست ها، کابل ها و فناوری های تخصص استفاده می شود تا بتوان گرما را کنترل کرد و باتری همچنان خنک باقی بماند.

 

لوازم مورد نیاز برای اجرای فناوری فست شارژ

 

برای اینکه بتوان این فناوری را اجرا کرد باید از مدارهای خاص، چیپست ها و کابل های خاصی استفاده کرد. به همین دلیل کله فست شارژ و کابل آن با شارژ های معمولی متفاوت است. هدف اصلی از این طراحی این است که بتوان گرمای حاصل از افزایش توان را کنترل کرد. بنابراین، همانطور که گفتیم در مورد گوشی هایی که از این فناوری پشتیبانی می کنند، باید از شارژرهای مخصوص استفاده کرد. به عبارت ساده شما اگر کله فست شارژ و کابل آن را تهیه کنید نمی توانید از آن برای افزایش سرعت شارژ گوشی های معمولی استفاده کنید.

 

استانداردهای موجود در فناوری فست 

کله شارژر اورجینال آیفون

کابل و کله فست شارژ اپل

 

در طراحی فناوری فست شارژ از استانداردهای مختلفی استفاده شده است. یکی از این فناوری های USB power delivery است. این استاندارد در سال 2012 معرفی و عرضه شده است.از این نوع استاندارد را با استفاده از یک پورت می توانید برای هر دستگاهی به کار ببرید. با استفاده از این نوع استاندارد می توانید قدرت خروجی دستگاه را تا 100 وات افزایش دهید. مقدار توان مناسب برای تکنولوژی شارژ سریع در گوشی های بین 7/5 تا 15 وات است. و استفاده از توان های بیش از 27 وات برای لپ تاپ ها توصیه می شود. البته این نوع استاندارد در گوشی های و محصولات تولید شده توسط کمپانی اپل کاربرد دارد.

 

استاندارد استفاده شده در فست شارژ سامسونگ

کله شارژر فست اورجینال new

کوالکام فناوری است که در ساخت شارژرهای فست سامسونگ به کار رفته است

 

یکی دیگر از استانداردهای بکار رفته در این نوع فناوری Qualcomm Quick Charging است. با ارائه نسخه های جدید، معایب موجود در نسخه های قبل برطرف و کیفیت آن افزایش یافته است. برای استفاده از این استاندارد گوشی باید دارای پردازنده Qualcomm’s Snapdragon باشد. گوشی هایی مانند سامسونگ، شیائومی، ال جی، اچ تی سی و … دارای همان پردازنده هستند. در نتیجه در مورد این گوشی ها می توان از استاندار کوالکام استفاده کرد.

 

استانداردهای فست شارژ به کار رفته در سایر گوشی ها

فست شارژ

استفاده از فناوری سوپرشارژ در ساخت نسل های جدید شارژر های هواوی

 

استانداردهای دیگری نیز وجود دارد. که به صورت تخصصی در ساخت فست شارژ های تولید شده در کمپانی های موتورولا و هواوی به کار می رود. استاندارد سوپرشارژ در گوی های و شارژر های هواوی، و استاندارد توربوشارژ نیز در شارژرهای و گوشی های تولید شده توسط کمپانی موتورولا به کار می روند. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که کمپانی سامسونگ برای استفاده از  شارژ سریع در گوشی های فاقد پردازنده کوالکام نوعی استاندارد جدید به کار گرفته است. این استاندارد Adaptive charging نام دارد.

 

چگونه می توان از فناوری فست  استفاده کرد؟

 

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، در صورتی می توانید از این فناوری استفاده کنید که گوشی شما قابلیت پشتیبانی از فست شارژ را داشته باشد. پس از آن می توایند کله فست شارژ و کابل اتصال مناسب با گوشی خود را تهیه کرده و از آن استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که به دلیل تعریف استانداردهای خاص توسط هر کمپانی برای محصولات خود نمی توانید از شارژرهای یک کمپانی برای گوشی های مختلف استفاده کنید.

همانطور که بیان شد، کمپانی های اپل، سامسونگ، هواوی ، موتورولا و … برای فست شارژ های خود استاندارد های خاصی تعریف کرده اند. به همین دلیل شما نمی توانید با تهیه کله فست شارژ و کابل اتصال کمپانی اپل نمی توانید گوشی سامسونگ، هواوی، موتورولا و … را شارژ کنید. عکس این ماجرا نیز صادق است. پس برای اینکه بتوانید از این تکنیک بهره لازم را ببرید باید مناسب با گوشی خود، شارژر مناسب را تهیه و استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.