اینترنت نسل پنجم ۵G

اینترنت نسل پنجم ۵G

آیا درباره اینترنت نسل 5 یا همان 5G آشنایی دارید ؟ کاربردهای شگفت انگیز آنرا می دانید ؟

اینترنت نسل پنجم ۵G

 

با وارد شدن به سال ۲۰۲۰  حرف ها درباره اینترنت نسل پنجم ۵G افزایش یافته است . سرعت دانلود و آپلود این فناوری بسیار شگفت انگیز است.

در اینجا به بررسی کوتاهی درباره نسل های فناوری بی سیم پرداخته تا از رشد و تکامل این فناوری اگاه شوید . پس با ما همراه باشید تا با اینترنت نسل پنجم ۵G بیشتر آشنا شوید .

اینترنت نسل پنجم ۵G

 

نسل های فناوری بیسیم

اولین نسل از فناوری های بی سیم  1G نام داشت . که در سال ۱۹۷۹ معرفی شد و فقط برای تماس های صوتی کاربرد داشت .

 

نسل دوم از این فناوری  به 2G  معروف بود .  که در سال ۱۹۹۱ معرفی شد . و  امکان اشتراک   فیلم تصاویر و پیام های متی نیز علاوه بر صوت در آن وجود داشت.

 

نسل سوم فناوری بی سیم یا همان 3G  نیز بعد از نسل دوم  به وجود آمد . که توانایی  انتقال اطلاعات با سرعت  ۴۰ مگابایت بر ثانیه را فراهم می‌کرد. اکثر گوشی های قدیمی  فناوری نسل ۳ پشتیبانی فناوری های سازنده تلفن همراه خود را به روز کردیم تا از این فناوری در گوشی های خود استفاده کنند.

 

نسل چهارم یا همان 4G برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ معرفی شد . و توانایی انتقال اطلاعات با سرعت ۴۰۰ مگابایت بر ثانیه را داشت.

اینترنت نسل 5

اینترنت نسل پنجم ۵G

فناوری 5G یا همان اینترنت نسل پنجم ۵G سال ۲۰۲۰ معرفی شده  است . و می تواند تا ۲۰ گیگابایت سرعت برسانی را به کاربران ارمغان بدهد . اما برای استفاده کردن از تمام این ظرفیت شما نیاز به سخت‌افزارها و بستر مناسب خواهید داشت . اما چنانچه تمامی شرایط برای شما مهیا نباشد. باز هم شما می توانید از سرعت ۲ گیگابایت بر ثانیه استفاده کنید .  در  حال حاضر شرکت‌های سازنده گوشی های تلفن همراه در حال به روز رسانی خط تولید گوشی‌های خود هستند . تا این فناوری را در گوشی‌های خود بگنجاند . به گفته کارشناسان تا آخر سال ۲۰۲۰ گوشی هایی که از این قابلیت در سخت‌افزار خود استفاده کردند به ۱۸ درصد می رسد .

 

اما  جدایی از تلفن های همراه شرکت های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی در کشورها باید به فکر احداث ایستگاه های مخصوص اینترنت نسل پنجم ۵G باشد . چون با همه گیر شدن این نسل از فناوری بی سیم نیاز به دستگاه های نسل پنجم بسیار بیشتر خواهد شد . و کشورها در حال گسترش مانند کشور چین یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه می باشند. کشور چین آمار احداث  ۶۹۰ هزار ایستگاه نسل پنجم در سال را دارد. ابن تعداد ۷۰ درصد تجهیزات نسل پنجم شبکه 5G در سراسر دنیا را شامل می‌شود.

 

اما  آیا 5G  چیست و به چه معنی است ؟

دنیای جدید

 

قبل از هر چیز لازم است بدانید که حرف G به کلمه Generation یا نسل اشاره می کند. و بدین معنی است که فناوری 5G نسل پنجم از شبکه های وایرلس خواهد بود.تکنولوژی نسل پنجم یک استاندارد مخابراتی  است. که جایگزین استاندارد نسل قبلی آن 4g LTE که فناوری رایج روز دنیا است خواهد شد.

این استاندارد علاوه بر افزایش سرعت نسبت به نسل قبلی  از فواید بسیار زیاد دیگری نیز برخوردار است . این استاندارد اینترنت پرسرعت و پایداری را برای تمامی ابزارهایی که نیاز به دسترسی اینترنت دارند از جمله ماشین های خودران اینترنت اشیا خانه های هوشمند متصل به اینترنت فراهم می کند.

این تکنولوژی در طیف‌های  موج‌های باند بالا (بالای ۶ گیگاهرتز)، باند متوسط(۲ تا ۴.۵ گیگاهرتز) و باند پایین (زیر ۳ گیگاهرتز) است.

 از اهداف اینترنت نسل پنجم افزایش سرعت انتقال اطلاعات تا ۲۰ گیگابایت بر ثانیه افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه کاهش تاخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف در تجهیزات شبکه مانند گوشی‌های موبایل و نکته مهم پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت اتومبیل در اتوبان قطارها و بل اخص ماشین‌های خودران.

قابلیت جدید

اینترنت اشیا

هدف از این نسل این است که باید اتصال حداقل یک میلیون کاربر را در هر کیلومتر مربع پوشش دهد . و هر کدام از کاربران باید بتوانند در شلوغ ترین حالت ، حداقل 100 مگابایت بر ثانیه را داشته باشند. یکی دیگر از هدف های این نسل جدید کاهش مصرف انرژی نیز معیاری است که در این نسل به آن توجه داشته است. و در دستگاه های که از این تکنولوژی استفاده می کنند. یعنی دستگاه های فرستنده و گیرنده اپراتورها در زمانی که مصرف ندارند. به حالت صرفه جویی انرژی بروند و در زمان استفاده به سرعت از این حالت بیرون بیایند.

همچنین این تکنولوژی به ارتباط بهتر اینترنت اشیا نیز کمک می کند مانند ماشین های خودران یا وسایل خانگی که به ابنترنت متصل هستند تا با هزینه کمتر و سرعت بیشتر به انترنت دسترسی داشته باشند.

 

هواووی رکورد دار سرعت 

شرکت‌ های هواوی و سامسونگ  آغاز کننده تولید گوشی هایی با قابلیت استفاده از شبکه 5g در دنیا می باشند. شرکت هواووی که در اصل یک شرکت در ضمینه تولید تجهیزات شبکه می باشد. در این رده حرف اول را می زند. گوشی های این شرکت در صمینه آنتن دهی و شبکه همیشه قوی بوده اند.و این شرکت ها گوشی های با این قابلیت را روانه بازار کرده‌اند.

شرکت هواووی با شکستن رکورد سرعت ۵G، از دیگر رقبای خود پیشی گرفته است. شرکت هواووی صاحب بزرگ‌ترین مجموعه‌های زیرساخت شبکه ۵G در جهان است.

آزمایش جدید هواووی که  موفق به ثبت سرعت دانلود ۳.۶۷ گیگابیت در ثانیه شده است. رکوردی بسیا بالا در سرعت دانلود شبکه ۵G می باشد.

 

مزیت های  اینترنت نسل پنجم

همان گونه که گفتیم، اینترنت نسل پنجم نوعی شبکه جدید است. که به گسترش طیف وسیعی از خدمان از جمله با لا بردن پهنای باند تلفن های همراه، تحول عظیمی در استفاده از تلفن همراه را در پی خواهد داشت.همچنین  صنایع جدیدی را وارد زندگی روزمره انسانی می کند. و بسیاری ا ز خدمات را به یکدیگر متصل می کند که به توسعه دنیا و تمامی جنبه های آن را شامل می شود از جمله پزشکی ، حمل و نقل ، آموزش پرورش ، سرگمی و …

اما همان طور که گفته شد . اینترنت 5g را می توان در حمل و نقل و به خصوص  در اتومبیل های خودران استفاده کرد که می تواند به راحتی تحول شگرفی را در اقتصاد جهان  ایجاد کند که به پیشرفت بشر می انجامد. یعنی با افزایش تولید و تقاضا ثروت های بیشماری خلق خواهد شد . فرصت های شغلی جدیدی در دنیا ایجاد خواهد شد. و بشر بیشتر در رفاه و اسایش خواهد بود.

شما می توانید با پیگیری سایت تاپیکس از مطالب جدید در این مورد پیش از همه آگاهی پیدا کنید. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.